Savonlinnan teatterin syksy tarjoaa jännitystä ja uusia kasvoja — Hitchcockin klassikko 39 askelta aloittaa omien esitysten syyskauden
Teatterin uusina kasvoina ovat syksyn myötä aloittaneet teatterinjohtaja Jouni Rissanen, ohjaaja Johanna Sorjonen, skenografi Jonna Kuittinen sekä näyttelijät Maija Yrjölä ja Pekka Johansson.
Savonlinnan teatterin syyskausi on monella tavalla uuden alku.
Henkilöstö on uusiutunut useamman ihmisen voimin, ja syksy aloitetaan kunnon jännärillä, kun Savonlinnan teatteri tarjoaa Savonlinnasalin lavalla Hitchcokin klassikkoelokuvan 39 askelta näytelmäsovituksena. Ensi-ilta on 14. syyskuuta.
Teatterin uusina kasvoina ovat syksyn myötä aloittaneet teatterinjohtaja Jouni Rissanen, ohjaaja Johanna Sorjonen, skenografi Jonna Kuittinen sekä näyttelijät Maija Yrjölä ja Pekka Johansson.
Syyskausi käynnistyy syysmyrskyihin sopivalla jännitysnäytelmällä 39 askelta. Vuonna 1935 elokuvaksi tehty Hitchcock-klassikko on mainittu monissa yhteyksissä yhdeksi hänen parhaimmistaan. Jännityspaketin ohjaa Johanna Sorjonen.
Onnellisten Ateljee muuttuu satukirjaksi, kun Kirsi Kunnaksen iki-ihanat loruklassikot heräävät henkiin näyttelijä Matti Ruuskan Tiitiäisen satupuu -esityksessä. Ensi-ilta on 12. syyskuuta.
Loppusyksyn harmautta piristää musiikkipitoinen kokoillan revyy, paikallisia tuttuja aiheita unohtamatta. Tällä kertaa pikkujoulutunnelmaa nostattaa Jouni Rissasen kokoama nostalginen iloittelu: Karvahatun paluu eli ”Karvis is back!”. Ensi-ilta on 9. marraskuuta.
Palvelutaloja lähestytään Johanna Sorjosen käsikirjoittamalla tilausnäytöksellä Kohtaamisia. Kohtaamisia-esityksen lämminhetkiset tarinat ovat tuokiokuvia kohtaamisista palvelutalojen asukkaiden kanssa. Rooleissa nähdään Linda Taskinen ja Pekka Johansson. Esitys on tilattavissa palvelutaloihin.
Syyskaudella nähdään myös vierailuesityksiä, ensimmäisenä lauantaina 31.8. Juurihoito, joka on Miika Nousiaisen menestyskirjaan pohjautuva teatteriesitys.
Noin kymmenen eri hahmoa syntyy Jarmo Mäkisen ja Ismo Kotron toimesta lavalla suoraan katsojien silmien alla
Lisää saikkua, kiitos! -esitys nähdään yleisön pyynnöstä torstaina 14.11. Esitys jatkaa Saikkua, kiitos! -hitin menestyksekästä komediareseptiä ja irrottaa takuulla parantavat naurut. Lavalla nähdään Mikko Kivinen, Ville Keskilä ja Kalle Pylvänäinen.
Syyskauden viimeinen vierailuesitys nähdään torstaina 19.12. kun Kiviä taskussa valtaa jälleen Savonlinnasalin lavan. Charlie ja Jake, Martti Suosalo ja Mika Nuojua, kulkevat Kiviä taskussa -näytelmässä läpi monen miehen elämän. Keväällä Kiviä taskussa oli jo hyvissä ajoin loppuunmyyty, joten liput suositellaan ostamaan hyvissä ajoin.