Nälkälinnan kirjasto on ehkä Suomen komein näyttelytila — Käyttäkää nyt hyvät ihmiset se hyväksenne ja tehkää siitä jotain hienoa, kehottaa Ars Novan vuosinäyttelyn juryttanyt Paavo Halonen

Hohoi, Savonlinnan kaupunki! Nälkälinnan kirjasto on upea, pistäkää se loistamaan, kuvataide, tapahtumat, esitelmät, musiikki, taidekurssit... mielikuvitusta peliin!

Tuija Pauhu

Ars Novan Mäelle nousu -näyttely Savonlinnan vanhalla pääkirjastolla Nälkälinnanmäellä. Ritva-Liisa Virtanen (vas.), Katriina Kaija, Marja Putus, Esa Tuomiranta ja Joni Ahonen, yhdistyksen puheenjohtaja.
Ars Novan Mäelle nousu -näyttely Savonlinnan vanhalla pääkirjastolla Nälkälinnanmäellä. Ritva-Liisa Virtanen (vas.), Katriina Kaija, Marja Putus, Esa Tuomiranta ja Joni Ahonen, yhdistyksen puheenjohtaja.

 Tämä on varmasti yksi Suomen hienoimpia taidenäyttelypaikkoja: luonnonvaloa sivuilta ja katosta, avaruutta, uskomattomat näkymät saarien yläpuolelle, vinoja seiniä...

Kommentoi artikkelia

Jos haluat kommentoida nimettömänä, voit tehdä sen seuraavasti:
Kirjoita nimimerkkisi Nimi-kenttään, valitse Kommentoin mieluummin vieraana -kenttä ja lisää sähköpostiosoitteesi sähköpostikenttään. Sähköpostiosoite ei näy kommentoinnin yhteydessä. Voit myös kommentoida rekisteröityneenä luomalla tilin Disqus-palveluun tai kirjautumalla kommentointiin esimerkiksi Facebookin tai Twitterin avulla.

Lue kommentointiohjeet