Katso nimet: Yhteishaun tulokset julki, sadat nuoret aloittavat syksyllä opintonsa Ammattiopisto Samiedussa

Samiedu julkaisi yhteishaussa opiskelemaan hyväksyttyjen opiskelijoiden nimet

Tuija Pauhu

Samiedulla eniten opiskelijoita aloittaa sosiaali- ja terveysalan sekä sähkö- ja automaatioalan perustutkinnoissa.
Samiedulla eniten opiskelijoita aloittaa sosiaali- ja terveysalan sekä sähkö- ja automaatioalan perustutkinnoissa.

Yhteishaku 2018, Ammattiopisto Samieduun valitut opiskelijat

Autoalan perustutkinto

Auravuo Julius Niilo Sakari, Savonlinna
Hartikainen Toni Raimo Kristian, Savonlinna
Hukkanen Miro Ilmari, Rantasalmi
Hämäläinen Juho Elmeri, Sulkava
Jaatinen Veeti Johannes, Parikkala
Oinonen Markus Heikki Valtteri, Savonlinna
Pennanen Janne Eetu Ilmari, Parikkala
Ruuttanen Samu Johannes, Savonlinna

Elintarvikealan perustutkinto

Heinonen Anni Mervi Marjatta, Savonlinna
Kinnunen Julia Henrietta, Savonlinna
Makkonen Noora Camilla, Savonlinna

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto

Hakkarainen Elina Aleksandra, Lappeenranta
Hedman Desiré Agnes Alinda, Lempäälä
Heiskanen Saara Inka Josefiina, Savonlinna
Holopainen Henna Johanna, Savonlinna
Huttunen Emmi Aada Janica, Savonlinna
Kainulainen Anu Maria, Savonlinna
Kaskinen Heta Ella Aliisa, Savonlinna
Kasper Erika Julianna, Savonlinna
Kokko Mirka Helena, Savonlinna
Korhonen Jenna Janica, Savonlinna
Kosonen Roosa Pauliina, Savonlinna
Makkonen Jasmin Sara, Savonlinna
Masalin Emilia Aleksandra, Savonlinna
Wuorio Kirsti Liisa Marjatta, Savonlinna

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto

Dahlström Iiro Jyri Mikael, Savonlinna
Hartikainen Ville Valtteri, Vantaa
Hyyryläinen Pauli Elias, Savonlinna
Kaksonen Niklas Waltteri, Savonlinna
Nousiainen Simo Aleksi Cristian, Savonlinna
Reinikainen Matti Aleksi, Savonlinna
Rosanti Miko Aarto Kristian, Savonlinna
Turtiainen Timi Alex Tapani, Savonlinna
Venäläinen Juho Jeremias, Savonlinna

Liiketoiminnan perustutkinto

Baltzar Viki Aleksi Allan, Savonlinna
Bushmanova Yulia, Kitee
Heikkonen Olli Juhani, Savonlinna
Hokka Anton Samu Viljami, Savonlinna
Ikonen Olli Tapani, Kitee
Malinen Panu Elmeri, Savonlinna
Muhonen Martta Karoliina, Savonlinna
Räsänen Benjamin Antti Pekka, Parikkala
Räsänen Joonatan Petri Johannes, Parikkala
Solanki Dixshita Rajesh, Savonlinna
Toiviainen Henna Helmi Johanna, Savonlinna

Logistiikan perustutkinto

Hirvonen Jere Eino Juhani, Savonlinna
Huttunen Juho Matti Olavi, Savonlinna
Ikola Jesse Oskari, Savonlinna
Kilpeläinen Valtteri Teemu Tapani, Savonlinna
Konnu Lassi Oskari, Savonlinna
Lipsanen Joni Nicholas Daniel, Savonlinna
Malkki Valtteri Paavo Ensio, Savonlinna
Natunen Juuso Emil Taneli, Savonlinna
Sairanen Jonna Marianne, Savonlinna
Vaahtoluoto Kimi Pekka Kristian, Savonlinna

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto

Hujanen Toni Juha Kristian, Iisalmi
Manni Joona Kasperi, Savonlinna

Matkailualan perustutkinto

Hälikkä Sanna-Leena, Kouvola
Minkkinen Saana Anniina, Savonlinna
Mourujärvi Ronja Julia, Savonlinna
Pelimanni Eetu Aukusti, Savonlinna
Silvennoinen Veera Maria, Enonkoski

Metsäalan perustutkinto, Esedu

Huttunen Oskari Julius, Enonkoski
Issakainen Mika Kalevi, Savonlinna
Koikkalainen Juho Reino Tapio, Rantasalmi
Lyytikäinen Tino Tapio Verneri, Enonkoski
Makkonen Saku Antti Kalevi, Savonlinna
Niiranen Joona Tapio, Savonlinna
Nousiainen Eemil Onni Jalmari, Kitee
Sinkkonen Roni, Savonlinna
Ulvinen Eeropekka Juhani, Parikkala

Pintakäsittelyalan perustutkinto

Javanainen Kia Maria, Imatra
Kammonen Tomi Lauri Sakari, Rantasalmi

Puuteollisuuden perustutkinto

Rautiainen Niko Nuutti Tapio, Savonlinna

Rakennusalan perustutkinto

Björn Jesse Saku Aleksi, Rantasalmi
Eronen Kimmo Kari Tapio, Rantasalmi
Ikonen Riitu Siiri Irina, Heinävesi
Karppinen Oskari Juuso Johannes, Savonlinna
Kukkola Eelis Vili Ilari, Savonlinna
Liljeström Aatto Axel Olavi, Rantasalmi
Naukkarinen Max Santeri, Savonlinna
Pekonen Niko Petteri, Savonlinna
Savolainen Voitto Veikko Vihtori, Enonkoski
Suomalainen Tatu Mikael, Savonlinna

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Kokkarinen Viivi Maria Marjatta, Savonlinna
Niiranen Aatu Ilmo Elias, Savonlinna
Partanen Kiira Kaisa Maria, Rantasalmi
Sistonen Arttu Veeti Werneri, Parikkala

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Akbari Mohammad Reza, Savonlinna
Hytönen Niko Onni Santeri, Sulkava
Jauhanen Jasmina Elinda Johanna, Loviisa
Jauhanen Juulia Emma Josefina, Savonlinna
Joskitt Oodi Aino, Sulkava
Kastikainen Minna Maria, Savonlinna
Koivunen Martta Vilhelmiina, Savonlinna
Kosonen Alisa Satu Maaria, Savonlinna
Kyytsönen Essi Olivia Aurora, Sulkava
Laitinen Nanna-Riina, Savonlinna
Laukkanen Emilia Sini Johanna, Savonlinna
Laukkanen Veera Katariina, Savonlinna
Liljeström Juuli Sara Annika, Rantasalmi
Malkki Anni Eveliina, Savonlinna
Mononen Noora Amanda Emilia, Savonlinna
Muhonen Mia Nanna Karoliina, Savonlinna
Mutikainen Tiia Annika, Savonlinna
Näppä Emilia Marianne, Ii
Oinonen Inca Tarja, Savonlinna
Parviainen Saara, Savonlinna
Reijonen Pinja Ida Erika, Savonlinna
Rissanen Emmi Aliisa, Tuntematon
Ristolainen Sofia Eveliina, Savonlinna
Savolainen Karo Milla Annika, Savonlinna
Tiainen Mona Elli Sofia, Savonlinna
Tynkkynen Sanni Kaisla Emilia, Savonlinna

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto

Hakulinen Henri Juho Petteri, Savonlinna
Heikkonen Juho Aleksi Juhani, Savonlinna
Hirvonen Jere Aleksi, Savonlinna
Holopainen Anton, Savonlinna
Huttunen Lassi Eemeli, Savonlinna
Jaskio Miika Tapio Ilmari, Savonlinna
Kokkonen Joonas Mikael, Savonlinna
Konttinen Toni Markus, Savonlinna
Kukkonen Joosu Petteri, Savonlinna
Kurola Nuutti Werneri, Savonlinna
Laukkanen Paavo Iisakki, Savonlinna
Malinen Kalle Paavali, Savonlinna
Matikainen Markku Tapio, Parikkala
Muhonen Veeti Heikki Valtteri, Savonlinna
Naukkarinen Eetu Petteri, Sulkava
Niiranen Tommi Johannes, Rantasalmi
Nykänen Eelis Ilmari, Rantasalmi
Piironen Joona Tuisku Pietu, Savonlinna
Rissanen Lauri Andreas, Sulkava
Sairanen Otto Juhani, Savonlinna
Sairanen Simo Otto Johannes, Savonlinna
Salmi Janne Ilmari, Savonlinna
Siira Urho Antero, Parikkala
Taskinen Eetu Kalervo, Sulkava
Turkka Aapeli Juhana, Savonlinna
Tuunanen Samu Hannu Mikael, Savonlinna
Venäläinen Joni Petteri, Savonlinna

Taideteollisuusalan perustutkinto

Saine Aino Emma Hannele, Kuopio

Talotekniikan perustutkinto

Nousiainen Timi Mikko Johannes, Savonlinna
Putkonen Joonas Petteri, Kitee
Tiilikainen Tim Taavi Reinhold, Savonlinna

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto

Lyytinen Lassi Aleksi, Savonlinna

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto

Helin Niko Kristian, Parikkala
Härkönen Anssi Matias, Savonlinna
Liimatainen Tony Aleksi, Rantasalmi
Pitko Aleksi Kristian, Savonlinna
Rahimi Mahdi, Savonlinna
Rautiainen Roope Daniel Antonio, Savonlinna

Lisäksi 59 opiskelijaa, joiden nimeä ei julkaista internetissä

Opiskelemaan valitut opiskelijat ovat saaneet opiskelupaikan kyseisestä oppilaitoksesta. Heidän tulee vielä ottaa opiskelupaikka vastaan, jotta pääsevät aloittamaan tulevan lukuvuoden. Yhteishaussa hakeneet ja opiskelemaan valitut aloittavat opintonsa 6.8.2018.

Kommentoi artikkelia

Jos haluat kommentoida nimettömänä, voit tehdä sen seuraavasti:
Kirjoita nimimerkkisi Nimi-kenttään, valitse Kommentoin mieluummin vieraana -kenttä ja lisää sähköpostiosoitteesi sähköpostikenttään. Sähköpostiosoite ei näy kommentoinnin yhteydessä. Voit myös kommentoida rekisteröityneenä luomalla tilin Disqus-palveluun tai kirjautumalla kommentointiin esimerkiksi Facebookin tai Twitterin avulla.

Lue kommentointiohjeet