HaTTu ry jakoi ensimmäiset rahat harrastamiseen — 25 lasta ja nuorta sai harrasterahaa yhteensä yli viisi tonnia!

Avustustoimintaa vapaaehtoisina pyörittivät HaTTu ry:n toimijat ovat sihteeri Jukka Nokelaisen mukaan saaneet yllin kyllin itselleenkin hyvää mieltä avustettavien sähköpostikiitoksien kautta.

Tuija Pauhu

Hattu ry:n sihteeri Jukka Nokelainen, LC Savonlinna-Säämingin presidentti Mika Kaskinen, Hattu ry:n puheenjohtaja Tommi Tuunainen ja LC Savonlinna-Säämingin keräysvastaava Seppo Laakko olivat marraskuussa yhtä mieltä, että lapsille ja nuorille pitää taata hyvä tulevaisuus. Joskus harrastuksella voi olla iso vaikutus jopa nuoren uravalintaan.
Hattu ry:n sihteeri Jukka Nokelainen, LC Savonlinna-Säämingin presidentti Mika Kaskinen, Hattu ry:n puheenjohtaja Tommi Tuunainen ja LC Savonlinna-Säämingin keräysvastaava Seppo Laakko olivat marraskuussa yhtä mieltä, että lapsille ja nuorille pitää taata hyvä tulevaisuus. Joskus harrastuksella voi olla iso vaikutus jopa nuoren uravalintaan.

Lasten ja nuorten harrastustoimintaa tukemaan perustettu Savonlinnan HaTTu ry on jakanut ensimmäiset avustusrahansa. Kaikkiaan 25 lasta ja nuorta sai tukea harrastukselleen seudulle. Yhteensä jaettiin rahaa 5 482 euroa.

— Avustussummat vaihtelivat 80 euron ja 300 euron välillä. Toiset harrastukset ovat kalliimpia, ja sen mukaan avustuksia arvioitiin, kertoo Savonlinnan HaTTu ry:n sihteeri Jukka Nokelainen.

Avustustoimintaa vapaaehtoisina pyörittivät HaTTu ry:n toimijat ovat Nokelaisen mukaan saaneet yllin kyllin itselleenkin hyvää mieltä avustettavien sähköpostikiitoksien kautta.

— Kun ilmoitimme perheille, että meiltä voi hakea avustuksia harrastamiseen ja sai lukea iloista palautetta, että harrastaminen on mahdollista meidän avullamme, silloin tuntee, että tässä tehdään jotain arvokasta.

Nokelainen mukaan hakijoiden harrasteskaala oli varsin leveä. Liikunta ja musiikki erottuivat, mutta muitakin harrastuksia oli.

HaTTu ry tukee 7–17-vuotiaiden harrastustoimintaa Savonlinnan seudulla. Varat tukemiseen kertyvät lahjoituksista. Nokelaisen mukaan moni yritys suuntasi joulurahansa tällä kertaa nuorten tukemisiin. Lähes kaikki lahjoitusvarat jaettiin nyt pois saman tien, mutta HaTTu ry:ssä uskotaan, että uusia lahjoituksia saadaan ennen kuin seuraava avustusten jako on käsillä.

— Jaamme avustuksia kolmesti vuodessa: tammikuussa, huhtikuussa ja syyskuussa. Avustukset jaetaan silloin, kun monet harrastukset alkavat, Nokelainen kertoo.

Seuraava avustuskäsittely on huhtikuussa 2019. Lisätietoa avustusten hakemisesta ja myös mahdollisuudesta tukea yhdistyksen toimintaa on saatavissa yhdistyksen verkkosivuilla täällä.