Tilaajalle

Opettajien lomautukset voivat kostautua kalliisti sote-menoissa — Ylitarkastaja Kari Lehtola aluehallintovirastosta pelkää, että Savonlinnan esimerkki toisi opettajien lomautukset uudelleen muotiin koko maassa

Opettajien ammattiyhdistys varoitteli kaupunginhallitusta, että lomautukset voivat vaarantaa opettajien terveyden, abiturienttien ylioppilaskirjoitukset ja jopa Taidelukion erityistehtävän.

Tuija Pauhu

Ylitarkastaja Kari Lehtola, luottamusmies Petri Lajunen, Savonlinnan opettajien ammattiyhdistyksen puheenjohtaja Karttunen ja yhdistyksen varapuheenjohtaja Virpi Loikkanen kertoivat näkemyksiään kaupunginhallitukselle maanantaina.
Ylitarkastaja Kari Lehtola, luottamusmies Petri Lajunen, Savonlinnan opettajien ammattiyhdistyksen puheenjohtaja Karttunen ja yhdistyksen varapuheenjohtaja Virpi Loikkanen kertoivat näkemyksiään kaupunginhallitukselle maanantaina.

Opetustoimen ylitarkastaja Kari Lehtola aluehallintovirastosta vaatii muutosta tilanteeseen, jossa kunnat joutuvat jatkuvasti säästämään perusopetuksen menoista.