Yhdistys vahvistamaan Saimaan lohikantoja

Suomeen on syntynyt hiljattain yhdistys, joka haluaa turvata ja vahvistaa suomalaisten lohikalojen elinoloja ja kantoja. Noin kuukausi sitten perustettu Saimaan lohikalojen ystävät on valtakunnallinen yhdistys.

Antti Varonen

Saimaan lohikalojen ystävät ry pyrkii toiminnallaan siihen, että Saimaalla riittäisi tulevillekin sukupolville kalastettavia arvokaloja.
Saimaan lohikalojen ystävät ry pyrkii toiminnallaan siihen, että Saimaalla riittäisi tulevillekin sukupolville kalastettavia arvokaloja.

Suomeen on syntynyt hiljattain yhdistys, joka haluaa turvata ja vahvistaa suomalaisten lohikalojen elinoloja ja kantoja. Noin kuukausi sitten perustettu Saimaan lohikalojen ystävät on valtakunnallinen yhdistys.

Yhdistyksen puheenjohtajan, kansanedustaja Kari Kulmalan (ps.) mukaan yhdistys pyrkii luomaan toiminnallaan Saimaan lohikaloille mahdollisimman suotuisat olot. Tarkoitus on myös lisätä lohikalojen määrää vuosittaisilla istutuksilla sellaisilla vesialueilla, joilla saimaanlohta ja -taimenta on niukasti.

Toimintasuunnitelmassa on huomioitu totta kai myös hyvin uhanalainen saimaannieriä.

— Kyseessä ei ole kuitenkaan suojeluyhdistys, vaan pyrimme siihen, että kalastettavaa lohikalaa riittää. Yhdistykseen kuuluu virkistyskalastajien lisäksi ammattikalastajia ja kalastusoppaita.

Yhdistys haluaa myös kalaportaita niille alueille, joille portaita olisi järkevää rakentaa.

— Tämä tavoite on myös maan hallituksen ohjelmassa, ja on senkin vuoksi ajankohtainen, Kulmala sanoo.

Sunnuntaina yhdistyksen hallitus piti kokoustaan Savonlinnan Oravissa. Kokouksessa suunniteltiin muun muassa uutta hanketta, jolle voitaisiin lähteä hakemaan EU:n rahoitusta.

— Työn alla on erityisesti Leader-rahoitukselle sopivaa hanke, Pohjois-Karjalasta Rääkkylästä kotoisin oleva Kari Kulmala kertoo.

Kotimaisten lohikalojen tulevaisuuteen pitää yhdistyksen mielestä suhtautua joka tapauksessa vakavasti. Yhdistyksen puheenjohtajan mielestä totuus nimittäin on, että tämä sukupolvi pitkälti päättää, onko näitä lohikaloja kalastettaviksi seuraavalle sukupolvelle.

Risto Leppänen

Risto Leppänen