Teatterin vuokrarahat kaupunginhallituksessa mietinnässä — Janne Laine esittää, että lisäavustusta ei myönnetä

Yhdistys tarvitsee rahat maksakseen tämän vuoden vuokrat kaupungin kokonaan omistamalle Savonlinnasali Oy:lle.

Timo Seppäläinen

Teatterin vuokrarahat kaupunginhallituksessa mietinnässä — Janne Laine esittää, että lisäavustusta ei myönnetä

Kaupunginjohtaja Janne Laine esittää, että kaupunki ei myöntäisi teatteriyhdistykselle 82 000 euron lisäavustuksesta kuluvalle vuodelle. Kaupunginhallitus tekee oman esityksensä valtuustolle maanantaina.

Yhdistys tarvitsee rahat maksakseen tämän vuoden vuokrat kaupungin kokonaan omistamalle Savonlinnasali Oy:lle. Yhdistyksen ainoa jäsen on Savonlinnan kaupunki.

Sivistyslautakunta on puoltanut lisäavustusta. Asiasta päättää kaupunginvaltuusto.

Yhdistyksen vuokramenoja kasvattaa muun muassa se, että se salin vuokran kautta maksaa Savonlinnasalin lainanlyhennyksiä ja korkoja sekä vakuutuksia, joista ei tarvitsisi maksaa arvonlisäveroa, jos niitä ei kierrätettäisi vuokran kautta. Ylimääräisiin arvonlisäveroihin menee noin 54 000 euroa.

Kommentoi artikkelia

Jos haluat kommentoida nimettömänä, voit tehdä sen seuraavasti:
Kirjoita nimimerkkisi Nimi-kenttään, valitse Kommentoin mieluummin vieraana -kenttä ja lisää sähköpostiosoitteesi sähköpostikenttään. Sähköpostiosoite ei näy kommentoinnin yhteydessä. Voit myös kommentoida rekisteröityneenä luomalla tilin Disqus-palveluun tai kirjautumalla kommentointiin esimerkiksi Facebookin tai Twitterin avulla.