Savonlinnan kansallisten seniorien puheenjohtajaksi Risto Hämäläinen

Risto Hämäläinen alkaa luotsata myös Etelä-Savon senioripiiriä.

Savonlinnan kansalliset seniorit

Savonlinnan kansallisten seniorien puheenjohtajaksi valittiin Risto Hämäläinen (oik). Pekka Huovila (vas.) johti yhdistystä viisi vuotta.
Savonlinnan kansallisten seniorien puheenjohtajaksi valittiin Risto Hämäläinen (oik). Pekka Huovila (vas.) johti yhdistystä viisi vuotta.

Savonlinnan kansalliset seniorit ry valitsi syyskokouksessaan uudeksi puheenjohtajakseen Risto Hämäläisen.

Edellinen puheenjohtaja Pekka Huovila johti yhdistystä viisi vuotta. Hän jatkaa edelleen yhdistyksen hallituksessa sekä uudessa luottamustoimessa Kansallisen senioriliiton liittovaltuustossa. Yhdistyksen hallitukseen valittiin lisäksi Harri Halko, Maire Vetri, Marjatta Lappalainen, Leena Hämäläinen, Tiina Raninen, Pirjo Huovila, Suvi Kokko ja Sakari Vänttinen.

Senioriyhdistys järjestää monipuolista ohjelmaa eri-ikäisille jäsenille ja huolehtii jäsentensä sosiaalisesta turvallisuudesta.

– Kasvava ilmiö on vanhuusväestön yksinäisyyden lisääntyminen, jota toiminnallamme pyrimme mahdollisuuksiemme mukaan estämään. Päivittäinen sujuva elämä vaatii yhä enemmän taitoja huolehtia sähköisessä verkostossa omien asioiden hoitamista, Savonlinnan kansalliset seniorit kirjoittaa lehdistötiedotteessaan.

Savonlinnan kansalliset seniorit myös kouluttaa ja opastaa jäseniään digitaidoissa.

Koronarajoitukset ovat vaikuttaneet myös kansallisten seniorien toimintaan. Tulevan vuoden ohjelmat on kuitenkin suunniteltu, ja liikkeelle lähdetään niillä tapahtumilla, jotka voidaan toteuttaa turvallisesti viranomaisten ohjeitten mukaan sekä etäyhteyksin soveltuvin osin, Savonlinnan kansalliset seniorit tiedottaa.

Risto Hämäläinen ottaa käsiinsä myös Etelä-Savon senioripiirin ohjaimet, jossa toimii seitsemän yhdistystä ja noin 850 jäsentä.

Piirin hallituksen muodostavat Ritva Kilpeläinen Mikkelistä, Eija Luukkonen Juvalta, Pekka Valtari Pieksämäeltä, Simo Hokkanen Kangasniemeltä, Liisa Torniainen Mäntyharjulta, Jouko Nousiainen Ristiinasta ja Pekka Huovila Savonlinnasta.

Senioripiirin tehtävänä on yhteisien kehityshankkeiden ja toiminnanohjausjärjestelmien käyttöönoton koordinointi, edunvalvonta sekä yhteydenpito senioriliiton ja yhdistyksien välillä.