Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen oopperajuhlien kannatusyhdistyksen toiminta-avustuksesta

Juha Kukkosen (ps.) mielestä Savonlinnan kaupunginhallituksen jäsenet olivat esteellisiä tekemään päätöstä avustuksesta, koska kannatusyhdistys tarjosi heille liput oopperaesitykseen. KHO:n mukaan noin 300 euron arvoinen etuus ei ole huomattavan suuri.

Soila Puurtinen

Kaupunginhallituksen jäsenet eivät olleet Korkeimman hallinto-oikeuden mukaan esteellisiä päättämään Savonlinnan Oopperajuhlien Kannatusyhdistys ry:n toiminta-avustuksesta, vaikka kannatusyhdistys tarjosi heille liput oopperaan.
Kaupunginhallituksen jäsenet eivät olleet Korkeimman hallinto-oikeuden mukaan esteellisiä päättämään Savonlinnan Oopperajuhlien Kannatusyhdistys ry:n toiminta-avustuksesta, vaikka kannatusyhdistys tarjosi heille liput oopperaan.

Korkein hallinto-oikeus (KHO) on hylännyt Savonlinnan kaupunginhallituksen jäsenen Juha Kukkosen (ps.) tekemän valituksen kaupunginhallituksen myöntämästä toiminta-avustuksesta Savonlinnan Oopperajuhlien Kannatusyhdistys ry:lle.

Valitus koskee 352 528 euron toiminta-avustusta, jonka Savonlinnan kaupunginhallitus myönsi vuonna 2018. Itä-Suomen hallinto-oikeus hylkäsi Kukkosen valituksen syksyllä 2019, mutta Kukkonen jatkoi valitusprosessia Korkeimpaan hallinto-oikeuteen.

Kukkosen mielestä muun muassa päätöksentekoon osallistuneet kaupunginhallituksen jäsenet olivat esteellisiä käsittelemään yhdistyksen toiminta-avustushakemusta, koska heille oli kaupunginvaltuutettuina tarjottu mahdollisuus osallistua yhdistyksen valitsemaan oopperaesitykseen sekä väliaikatarjoiluun.

Korkein hallinto-oikeus kuitenkin katsoo päätöksessään, että valtuutettujen osallistumisessa oopperaesitykseen väliaikatarjoiluineen oli kysymys tilaisuuden tarkoitukseen ja luonteeseen kiinteästi liittyvästä toiminnasta, jota oli pidettävä tavanomaisen ja kohtuullisen vieraanvaraisuuden vastaanottamisena.

KHO:n mukaan valtuutetuille tarjottua kahta yhteensä noin 300 euron arvoista oopperalippua ei voida katsoa huomattavan suureksi etuudeksi. Kutsu oopperaan tuli vasta päätöksenteon jälkeen.

KHO:n mukaan etuuden ei myöskään voitu katsoa vaikuttaneen moitittavalla tavalla kaupunginhallituksen päätöksenteon objektiivisuuteen yhdistyksen toiminta-avustuksen myöntämistä koskevassa asiassa. Näin ollen luottamus kaupunginhallituksen jäsenten puolueettomuuteen ei ollut vaarantunut, päätöksessä todetaan.

Päätös syntyi äänestyksen jälkeen

Korkeimman hallinto-oikeuden päätös syntyi äänestyksen jälkeen. Kaksi viidestä päätökseen osallistuneesta tuomarista päätyi omassa kannassaan siihen, että luottamus kaupunginhallituksen jäsenten puolueettomuuteen on vaarantunut heille lähetettyjen oopperakutsujen takia.

Juha Kukkonen toteaa lähettämässään tiedotteessa, että hänen luottamuksensa Suomesta vähän korruptoituneena maana on saanut kolauksen.

– Korkeimman hallinto-oikeuden päätöksentekoon osallistuneesta viidestä tuomarista kolme ei katso luottamuksen vaarantuneen, vaikka toiminta-avustuksesta päättäneet ovat saaneet toistuvasti lahjan, jota ei voida katsoa vähäiseksi, Kukkonen ihmettelee.

Muokattu klo 12.30: Lisätty tieto, että päätös syntyi äänestyksen jälkeen, sekä Juha Kukkosen kommentti.

Uusimmat uutiset