SaPKo ja William Mäkinen purkivat pelaajasopimuksen – Puolustaja suuntaa ulkomaille

Mäkisen päätöksen taustalla olivat Mestiksen jatkumisen ympärillä olevat epävarmuustekijät.

Tuija Pauhu

William Mäkisen kausi jatkuu ulkomailla.
William Mäkisen kausi jatkuu ulkomailla.

William Mäkinen ja SaPKo ovat purkaneet kuluvaa kautta koskevan pelaajasopimuksen.

– Vallitseva pandemiatilanne on tuonut Mestiksen ympärille niin paljon epävarmuustekijöitä, että “Mäksä” katsoi parhaimmaksi vaihtoehdoksi lähteä nyt ulkomaille, kun siihen tarjoutui tilaisuus, seuran tiedotteessa kerrotaan.

Puolustaja pelasi tällä kaudella pässipaidassa 17 ottelua ja teki niissä kaksi maalia ja nappasi viisi syöttöpistettä.

Mestiksen sarjakausi on ollut keskeytettynä joulukuun alusta saakka, eikä pelejä pelata ainakaan vielä tammikuussa. Keskeytyksen myötä monet pelaajat ovat suunnanneet muihin seuroihin sekä ulkomaille.

Lauantaina myös Kiekko-Poikien päävalmentaja Joni Petrell kertoi jättävänsä joensuulaisseuran. Valmentaja kertoi seuran Facebook-julkaisussa, että hän päätti ottaa vastaan työpaikan ulkomailta koronan tuomien haasteiden ja epävarmuuden takia.