Hiihtobuumi ei ole laantunut: Rantasalmen tykkilumiladulla on ollut jo nyt parhaimpina päivinä sata hiihtäjää — ”Pitää itsekin aina katsoa, mihin aikaan lähtee hiihtämään”

Rantasalmen tykkilumiladulla on ollut alkutalven aikana parhaimpina päivinä jopa sata hiihtäjää.

Tuija Pauhu

Rantasalmen Harjupirtin latukartat neuvovat hiihtäjiä valitsemaan parhaimmat väylät.
Rantasalmen Harjupirtin latukartat neuvovat hiihtäjiä valitsemaan parhaimmat väylät.

Viime vuosina päätään nostanut hiihtobuumi on jatkunut myös tänä alkutalvena.
Esimerkiksi Rantasalmella on hiihdetty kaksi viikkoa tykkilumella, ja kävijöitä on riittänyt. Latujen kunnosta vastaava Järvi-Saimaan Palveluiden Arto Tilaeus kertoo, että parhaimpina päivinä kilometrin lenkkiä on kiertänyt lähes sata hiihtäjää.

— Pitää itsekin aina katsoa, mihin aikaan lähtee hiihtämään. Heti kuin saimme ladut tehtyä, sinne alkoi ilmestyä hiihtäjiä. Ennen kaikkea kuntoilijat ovat lähteneet nyt ajoissa liikkeelle, itse tänä talvena suksilla jo 400 kilometriä urakoinut Tilaeus naurahtaa.

Tuija Pauhu

Rantasalmen Harjupirtin ladut olivat maanantaina iltapäiväkahdelta vielä hiljaiset. Arto Tilaeuksen mukaan kovin ruuhka laduilla on kolmen jälkeen.
Rantasalmen Harjupirtin ladut olivat maanantaina iltapäiväkahdelta vielä hiljaiset. Arto Tilaeuksen mukaan kovin ruuhka laduilla on kolmen jälkeen.

Yksi syy latujen suosioon on hänen mukaansa myös se, ettei lähikunnissa Joroisissa, Sulkavalla tai Juvalla ole vielä kunnollisia latuja.

Esimerkiksi Sulkavalla on kyllä päästy hiihtämään urheilukentän latupohjalla, mutta siellä perinteisen ladut on tehty vasta hiihtämällä.

Rantasalmella latupohjaa on ajettu kaikkiaan noin parinkymmenen kilometrin verran, mutta latukonetta se ei vielä kestä.

— Voi siellä kuitenkin mennä jo luistelutyylillä, Tilaeus huomauttaa.

Hänen mukaansa lunta pitäisi sataa vielä noin kymmenen senttiä lisää, jotta pohjille päästäisiin ajamaan myös perinteisen ladut.

Tuija Pauhu

Rantasalmen latukone on ollut vielä vähällä käytöllä, kun pohjat eivät vielä kestä koneen painoa.
Rantasalmen latukone on ollut vielä vähällä käytöllä, kun pohjat eivät vielä kestä koneen painoa.

Kuntoilijoiden lisäksi myös kilpailijat ovat päässeet Rantasalmella laduille. Sunnuntaina kilpakausi korkattiin Kinkkuhiihtojen merkeissä, ja ensi viikonloppuna vuorossa on Rantasalmen kansalliset hiihdot.

Tilaneus kertoo, että sunnuntain kilpailuihin odotetaan jopa 200 hiihtäjää.

— Tällä viikolla teemme lisää tykkilunta, että saamme ladut huippukuntoon kisoja varten.

Tuija Pauhu

Ari Teivainen kävi maanantaina Rantasalmen kunnan työllisyystöinä lämmittämässä Harjupirtin takkahuonetta. Teivainen on myös Rantasalmen Urheilijoiden innokas talkoolainen lähes kaikissa seuran jaostoissa. Ensi sunnuntaina hänet voi bongata ohjaamassa hiihtokilpailujen liikennettä.Rantasalmen Urheilijoiden talkootöitä muun muassa liikenteenohjausta ensi viikonlopun kisoissa.
Ari Teivainen kävi maanantaina Rantasalmen kunnan työllisyystöinä lämmittämässä Harjupirtin takkahuonetta. Teivainen on myös Rantasalmen Urheilijoiden innokas talkoolainen lähes kaikissa seuran jaostoissa. Ensi sunnuntaina hänet voi bongata ohjaamassa hiihtokilpailujen liikennettä.Rantasalmen Urheilijoiden talkootöitä muun muassa liikenteenohjausta ensi viikonlopun kisoissa.

Rantasalmen lisäksi hiihtämään on päässyt tämän talven aikana jo ainakin Tanhuvaaran ensilumenladulla. Savonlinnan Aholahden latutiedotteen mukaan hiihtokeskuksella pääsee puolestaan hiihtämään kuntohiihtolatuja.

— Vielä ei ruuhkaa laduilla ole, mutta kuitenkin hiihtäjiä aamupäivällä laduilla on näkynyt varmaankin parisenkymmentä, keskuksen maanantain latutiedotteessa kerrotaan.