Savonlinnan Taitoluistelijoiden kisoissa mukana olleen koronapositiivisen kontaktit jäähallissa on kartoitettu, eivätkä aiheuta jatkotoimia – "Noudatimme liitolta tulleita ohjeistuksia pilkuntarkasti"

SaTu:n puheenjohtaja Johanna Silvennoinen on ollut yhteydessä Taitoluisteluliittoon, ja siellä oltiin tyytyväisiä seuran toimiin viikonlopun kisoissa.

Timo Seppäläinen

Savonlinnan Taitoluistelijoiden kisoissa mukana olleen koronapositiivisen kontaktit jäähallissa on kartoitettu, eivätkä aiheuta jatkotoimia – "Noudatimme liitolta tulleita ohjeistuksia pilkuntarkasti"

Viime viikonloppuna Savonlinnan Taitoluistelijoiden järjestämissä B-sarjojen aloituskilpailussa ja ISU-kutsukilpailussa oli mukana ulkopaikkakuntalainen henkilö, jolla on sittemmin todettu koronatartunta.

Hänen kontaktinsa jäähallissa on kartoitettu, eivätkä ne aiheuta Savonlinnassa jatkotoimia.

Kisat järjestäneen seuran puheenjohtaja Johanna Silvennoinen kertoo, että kisojen tarkkojen säännösten myötä henkilön liikkeet hallilla pystyttiin selvittämään nopealla aikataululla.

– Meillä oli onneksi todella tiukat hygieniatoimenpiteet hallilla, ja olen erittäin tyytyväinen niistä, hän toteaa.

Silvennoinen on ollut yhteydessä myös Taitoluisteluliittoon, ja siellä oltiin tyytyväisiä SaTu:n toimiin viikonlopun kisoissa.

– Noudatimme liitolta tulleita ohjeistuksia pilkuntarkasti, ja onnistuimme niissä.

Seura jatkaa harjoituksiaan normaalisti.