Rantasalmen Harjupirtin maastoissa ryski ja rytisi lauantaina — Katso täältä Ruska-Rastien kuvat ja tulokset

Itä-Savon 48. avoimet Ruska-Rastit kisattiin lauantaina Ratasalmella mitä erinomaisessa syysäässä. Katso täältä kuvagalleria kisojen tunnelmista sekä kaikki tulokset.

Soila Puurtinen

Enonkosken Timo Natunen näytti suunnistuksen mallia Rantasalmella lauantaina.
Enonkosken Timo Natunen näytti suunnistuksen mallia Rantasalmella lauantaina.

H21A, 6.45 km: 1) Aaro Asikainen, Savonlinna, 35.13, 2) Juha Hyyryläinen, Mikkeli, 35.26, 3) Olli-Jussi Korpinen, Mikkeli, 40.05, 4) Jesse Heckrodt, Savonlinna, 43.23, 5) Pekka Inkeri, Kerimäki, 44.03, 6) Eetu Liukko, Enonkoski, 47.01, 7) Antti Syrjänen, Nokia, 48.00, 8) Tommi Hynninen, Kitee, 48.46, 9) Antti Nisonen, Mikkeli, 50.12, 10) Anssi Parkkinen, Vihti, 50.18, 11) Mikko Huikuri, Joensuu, 50.26, 12) Heikki Viinikka, Joensuu, 51.33, Pekka Kinnunen, Kitee, Hyl.

Soila Puurtinen

18580867.jpg

Soila Puurtinen

18580895.jpg

H21C, 3.84 km: 1) Marko Hämäläinen, Joensuu, 27.30, 2) Miika Lahtinen, Punkaharju, 29.14, 3) Asko Toropainen, Sulkava, 31.02, 4) Timo Rauhansalo, Kerimäki, 36.49, 5) Jesse Härkönen, Kerimäki, 38.35, 6) Ville Holopainen, Kerimäki, 38.45, 7) Samuli Natunen, Varkaus, 41.54, 8) Harri Paakkulainen, Sulkava, 42.43.

H40, 4.08 km: 1) Seppo Kairikko, Savonlinna, 33.37, 2) Jouni Tarkiainen, Juva, 35.07, 3) Pasi Hyttinen, Savonlinna, 35.12, 4) Mikko Kaartinen, Kitee, 35.51, 5) Pekka Lång, Kuopio, 37.57, 6) Markku Hämäläinen, Kerimäki, 38.03.

Soila Puurtinen

18580883.jpg

Soila Puurtinen

18580899.jpg

H50, 3.84 km: 1) Timo Natunen, Enonkoski, 27.13, 2) Eero Thitz, Pieksämäki, 28.42, 3) Pekka Lyytinen, Sulkava, 30.56, 4) Kari Ojalainen, Imatra, 31.14, 5) Janne Syrjäläinen, Mikkeli, 32.09, 6) Hannu Tiusanen, Pieksämäki, 35.06, 7) Jari Forss, Savonlinna, 35.54, 8) Vesa Takaoja, Savonlinna, 36.17, 9) Risto Härkönen, Kerimäki, 36.25, 10) Jukka Pajunen, Mikkeli, 36.42, 11) Pasi Hirvonen, Kitee, 37.13, 12) Jukka Iivanainen, Leppävirta, 39.14, 13) Jussi Myllys, Savonlinna, 41.43, 14) Jukka Virtanen, Sulkava, 43.58.

H60, 3.84 km: 1) Tapio Tikkanen, Varkaus, 31.53, 2) Arto Salminen, Tohmajärvi, 37.20, 3) Timo Liukko, Enonkoski, 38.52, 4) Ari Kankkunen, Sulkava, 40.07, 5) Pertti Leinonen, Kitee, 48.48, 6) Kari Pennanen, Kitee, 50.24, 7) Sauli Kosonen, Parikkala, 50.39.

H65, 3.67 km: 1) Timo Hyytiäinen, Juva, 32.40, 2) Arto Seppänen, Enonkoski, 34.36, 3) Pekka Vilska, Savonlinna, 36.35, 4) Martti Lappalainen, Rantasalmi, 41.05, 5) Seppo Terävä, Parikkala, 43.40, 6) Jouni Matula, Savonlinna, 46.11, 7) Jorma Pöntinen, Mikkeli, 47.44, 8) Tapio Heinonen, Rantasalmi, 47.46, 9) Heimo Ketolainen, Kitee, 49.58, 10) Kauko Piironen, Savonlinna, 53.15, Tapani Nisonen, Mikkeli, Hyl.

Soila Puurtinen

18580885.jpg

Soila Puurtinen

Hannu Tiusanen (Pieksämäki)
Hannu Tiusanen (Pieksämäki)

H70, 3.24 km: 1) Pertti Kosunen, Rantasalmi, 32.56, 2) Vesa Herttuainen, Lappeenranta, 34.54, 3) Kauko Rauhansalo, Kerimäki, 36.07, 4) Pekka Repo, Parikkala, 39.38, 5) Reijo Lahtinen, Punkaharju, 47.33, 6) Jouko Reponen, Järvenpää, 48.26, 7) Heikki Pitkänen, Parikkala, 48.34, 8) Paavo Reijonen, Juva, 57.49, 9) Esko Liukku, Ruokolahti, 1.00.06.

H75, 2.86 km: 1) Tarmo Salmi, Lappeenranta, 36.09, 2) Martti Matikainen, Kitee, 36.30, 3) Juhani Hämäläinen, Savonlinna, 40.07, 4) Tuomo Kinnunen, Savonlinna, 1.01.56, 5) Pentti Pelkonen, Kitee, 1.04.20, 6) Tapani Ikonen, Juva, 1.15.14, Paavo Issakainen, Leppävirta, Kesk.

H18, 4.08 km: 1) Vili Hämäläinen, Kerimäki, 40.47.

H16, 3.67 km: 1) Vertti Myllärinen, Lappeenranta, 24.42, 2) Antti Seppänen, Sulkava, 28.39.

Soila Puurtinen

Paulus Kinnunen (Pieksämäki)
Paulus Kinnunen (Pieksämäki)

Soila Puurtinen

Maija Lång (Kuopio)
Maija Lång (Kuopio)

Soila Puurtinen

Timo Hyytiäinen (Juva)
Timo Hyytiäinen (Juva)

H14, 2.36 km: 1) Vinski Malinen, Mikkeli, 18.53, 2) Alpo Paajanen, Mikkeli, 20.31.

H12, 2.19 km: 1) Ilari Paajanen, Mikkeli, 17.43, 2) Eetu Närhi, Mikkeli, 21.50, 3) Matias Ojalainen, Imatra, 22.47, Luukas Paunonen, Rantasalmi, Hyl.

H10RR, 1.73 km: 1) Elmeri Lång, Kuopio, 13.06, 2) Konsta Räihä, Mikkeli, 16.02, 3) Jussi Kalilainen, Pieksämäki, 19.08, 4) Leo Ryhänen, Mikkeli, 19.13, 5) Vinski Räihä, Mikkeli, 19.44, 6) Nuutti Seppänen, Sulkava, 19.50, 7) Sampo Porkka, Mikkeli, 28.48, 8) Paulus Kinnunen, Pieksämäki, 36.05, 9) Veikko Korpinen, Mikkeli, 37.05.

D21A, 4.08 km: 1) Henna Höglund, Savonlinna, 30.50, 2) Niina Taimisto, Nokia, 34.20, 3) Eeva-Liisa Hakala, Savonlinna, 35.04, 4) Kukka-Maaria Kärki, Sulkava, 38.21, 5) Niina-Mari Inkeri, Kerimäki, 50.32, 6) Eija Ihanainen, Savonlinna, 52.00.

Soila Puurtinen

Antti Nisonen (Mikkeli)
Antti Nisonen (Mikkeli)

D21C, 2.86 km: 1) Hanne Haapiainen, Mikkeli, 30.45, 2) Marita Malinen, Kuopio, 30.49, 3) Henna Hirvonen, Kitee, 31.24, 4) Iida Hämäläinen, Kerimäki, 34.27, 5) Petra Leinonen, Kitee, 38.16, 6) Heidi Rautiainen, Kitee, 38.17, 7) Tuula Mähönen, Savonlinna, 40.04, 8) Nina Into, Lahti, 43.00, 9) Maria Matula, Savonlinna, 46.05, 10) Anu Massinen-Toivanen, Savonlinna, 47.38, 11) Saara Laamanen, Savonlinna, 50.31, 12) Noora Sipinen, Savonlinna, 54.06.

D40, 3.24 km: 1) Maria Salmi, Lappeenranta, 27.52, 2) Varpu Kärkkäinen, Rantasalmi, 28.58, 3) Maija Lång, Kuopio, 31.17, 4) Taija Kostamo, Kitee, 36.27, 5) Kati Seppänen, Sulkava, 38.52, 6) Annukka Kiiskinen, Mikkeli, 42.10, 7) Minna Närhi, Mikkeli, 42.19, 8) Sanna Kaartinen, Kitee, 45.26.

D50, 3.24 km: 1) Elina Raijas, Tuusula, 26.00, 2) Satu Kainulainen, Kitee, 30.37, 3) Auli Hirvonen, Kitee, 33.22, 4) Pirkko Vehomäki, Sulkava, 33.38, 5) Pirjo Rämänen, Joensuu, 34.24, 6) Tarja Pajunen, Mikkeli, 37.42, 7) Päivi Pelkonen, Kitee, 42.40, 8) Päivi Pennanen, Kitee, 50.34, 9) Liisa-Marjatta Pietinen, Asikkala, 57.57, Pirjo Kauria, Savonlinna, Kesk.

D60, 2.86 km: 1) Sirpa Reponen, Järvenpää, 59.35.

D65, 2.36 km: 1) Tuula Pöntinen, Mikkeli, 26.21, 2) Aino Kainulainen, Savonlinna, 33.14, 3) Ritva Nisonen, Mikkeli, 37.25.

D70, 2.36 km: 1) Elli Pelkonen, Kitee, 32.31, 2) Eila Pitkänen, Parikkala, 36.27, Maija Hyttinen, Kitee, Kesk.

Soila Puurtinen

iida-Emilia Kaiponen (154) ja Lotta Kairikko (152) Savonlinna
iida-Emilia Kaiponen (154) ja Lotta Kairikko (152) Savonlinna

Soila Puurtinen

Ruska-Rastit , Maria Matula ,Savonlinna
Ruska-Rastit , Maria Matula ,Savonlinna

D18, 3.67 km: 1) Jutta Kinnunen, Rantasalmi, 34.15, 2) Kerttu Seppänen, Sulkava, 35.26, 3) Vilhelmiina Iivanainen, Leppävirta, 55.21.

D16, 2.86 km: 1) Elli Liukko, Enonkoski, 29.05.

D14, 2.36 km: 1) Iida-Emilia Kaiponen, Savonlinna, 17.42, 2) Lotta Kairikko, Savonlinna, 21.42, 3) Ella Hämäläinen, Kerimäki, 29.26, 4) Saana Kinnunen, Pieksämäki, 30.31, 5) Suvi Vehomäki, Sulkava, 40.13.

D12, 2.19 km: 1) Ella-Sofia Kaiponen, Savonlinna, 19.23, 2) Fanni Malinen, Mikkeli, 20.40, 3) Emma Lång, Kuopio, 21.02, 4) Ella Malinen, Kuopio, 21.33, 5) Tiia Saar, Mikkeli, 22.40, 6) Oona Pirinen, Kitee, 22.45, 7) Elsa Kairikko, Savonlinna, 23.48, 8) Janna-Julia Tilaeus, Rantasalmi, 25.24, Isla Kinnunen, Pieksämäki, Hyl., Vilma Toivanen, Kitee, Hyl.

Soila Puurtinen

Vilhelmiina Kärki Sulkava
Vilhelmiina Kärki Sulkava

Soila Puurtinen

Olli-Jussi Korpinen (Mikkeli)
Olli-Jussi Korpinen (Mikkeli)

D10RR, 1.73 km: 1) Siiri Lindholm, Savonlinna, 15.31, 2) Elli Korpinen, Mikkeli, 17.34, 3) Eevi Kaartinen, Kitee, 17.53, 4) Tiina Kostamo, Kitee, 18.48, 5) Sini Saar, Mikkeli, 19.15, 6) Lotta Lindholm, Savonlinna, 20.11, 7) Hertta Malinen, Mikkeli, 20.33, 8) Anni Kalilainen, Pieksämäki, 22.15, 9) Vilhelmiina Kärki, Sulkava, 23.06, 10) Anni Saksman, Savonlinna, 25.58, 11) Emma Laamanen, Savonlinna, 37.37.

Soila Puurtinen

18580872.jpg