Savonlinnan Urheiluautoilijoiden Juho Hänninen on Rovaniemen SM-Tunturirallin voittajasuosikki

Savonlinnan Urheiluautoilijoilla on vahva edustus huomenna starttaavassa Arctic Lapland Rallyssa.

Tuija Pauhu

Juho Hänninen on Tunturirallin voittajasuosikki. Arkistokuva.
Juho Hänninen on Tunturirallin voittajasuosikki. Arkistokuva.

Savonlinnan Urheiluautoilijoiden Juho Hänninen on huomenna perjantaina 15. tammikuuta kello 12.00 Rovaniemen Mäntyvaaralta starttaavan Arctic Lapland Rallyn, eli Tunturirallin, voittajasuosikki. Hän osallistuu kilpailuun tehtaan Toyotalla.

Savonlinnan Urheiluautoilijoiden lehdistötiedotteen mukaan Toyota Gazoo Racing halusi Hännisen mukaan, sillä Rovaniemellä ajetaan MM-sarjan osakilpailu 26.–28. helmikuuta. Tallin testikuljettaja tarvittiin mukaan saamaan kullanarvoista testitietoa, koska MM-sarjaan osallistuvat kuljettajat, kuten Toyotan Kalle Rovanperä, ei saa osallistua kyseiseen ralliin ennen MM-osakilpailua.

Savonlinnalaisvärejä edustaa Tunturirallissa myös Teuvo Niskala Skoda Fabia R5:llä.

Ralli ei starttaa huomenna perinteiseltä paikaltaan Rovaniemen keskustasta vaan koronasta johtuen rallin perinteiseltä huoltopaikalta Mäntyvaaralta, Savonlinnan Urheiluautoilijat tiedottaa. Koska ralliin ei päästetä yleisöä, voi rallia sekä Hännisen ja Niskalan ajamista seurata Arctic Lapland Rallyn verkkosivuilta https://arcticrally.fi.

Savonlinnan Urheiluautoilijat on aktiivinen autourheiluseura, joka järjestää myös itse rallikilpailuja. Seuraava ralli Savonlinnan alueella ajetaan 25.–26.2.2022.

– Myös ensi kesän karting-kisakalenteri alkaa olla jo aktiiviharrastajillamme jo täynnä, Arto Tolvanen, seuran tuore puheenjohtaja kertoo lehdistötiedotteessa.

Seuran oma karting-rata kerhotiloineen sijaitsee Kuikkaniemessä. Seuran jäsenet kilpailevat rallissa, kartingissa ja jokamiesluokassa kansallisissa ja kansainvälisissä kisoissa.

Savonlinnan Urheiluautoilijat

Hallitus

Arto Tolvanen, puheenjohtaja

Tarmo Lyytikäinen, varapuheenjohtaja

Pekka Käyhkö

Juuso Lamberg

Ritva Pietikäinen, sihteeri

Jonne Sallinen

Ari Salo