Pekka Tirkkonen JYPin päävalmentajaksi kahden vuoden sopimuksella

Tirkkonen palaa takaisin Liiga-valmentajaksi kahden ja puolen Keski-Euroopassa vietetyn kauden jälkeen.

Soila Puurtinen

Pekka Tirkkonen palaa Liiga-valmentajaksi kolmen kauden tauon jälkeen, kun hän valmentaa ensi kaudella JYPiä. Helmikuussa hänet nähtiin kasvattajaseuransa SaPKon paidassa 90-vuotiaan seuran kunniaksi.
Pekka Tirkkonen palaa Liiga-valmentajaksi kolmen kauden tauon jälkeen, kun hän valmentaa ensi kaudella JYPiä. Helmikuussa hänet nähtiin kasvattajaseuransa SaPKon paidassa 90-vuotiaan seuran kunniaksi.

Pekka Tirkkonen on JYPin uusi päävalmentaja. JYP tiedotti tiistaina, että Tirkkosen sopimus on kaksivuotinen.

– Minulla on kova motivaatio ja nälkä tulla päävalmentajaksi JYPiin, joka on vahvasti uudistumassa. JYP tunnetaan perinteikkäänä, vahvan identiteetin keskisuomalaisena seurana. Nyt lähdetään viemään joukkuetta kohti uutta aikaa. Koen, että minulla on paljon annettavaa tähän kehitysvaiheeseen, Tirkkonen kertoo seuran tiedotteessa.

SaPKo-kasvatti toimi tällä kaudella Saksan liigassa Grizzlys Wolsfburgin päävalmentajana, mutta vapautettiin tehtävästä lokakuun alussa.

Tirkkonen on toiminut neljä liigakautta SaiPan päävalmentajana 2012–2016. Hänet valittiin Liigan parhaaksi valmentajaksi kaudella 2013–2014. Kauden 2016–2017 ja toissa kauden alun hän valmensi Sveitsin liigassa EHC Klotenia.

Tirkkosen valmentajaura alkoi 2008 Mestiksessä SaPKossa, jota hän valmensi neljä kautta. Tirkkonen valittiin Mestiksen parhaaksi valmentajaksi kaudella 2011–2012.

Tirkkosen pelaajaura kesti kaikkiaan 24 vuotta. Hän pelasi urallaan neljässä eri maassa. Liigaa hän pelasi TPS:n, KalPan ja SaiPan paidassa. Saksan liigassa Tirkkonen edusti Rosenheimia ja Augsburgia . Ruotsissa Tirkkonen pelasi Linköpingissä ja Tanskassa Herningissä. Vyöllä on kolme Suomen mestaruutta ja kolme Tanskan mestaruutta. A-maajoukkueessa Tirkkonen pelasi Suomen paidassa kahdet MM-kisat 1990 ja 1991 ja Kanada Cupin 1991.