TUTO katkaisi SaPKon voittoputken perjantaina — Kotijoukkueen taisteluvoitto ratkesi jatkoajalla

SaPKo taisteli perjantaina jatkoajalle saakka TUTO Hockeyta vastaan, mutta voitto meni kotijoukkueelle.

Soila Puurtinen

SaPKo kohtaa tänään Kiekko-Vantaan seuran 25-vuotisjuhlaottelussa.
SaPKo kohtaa tänään Kiekko-Vantaan seuran 25-vuotisjuhlaottelussa.

SaPKon voittoputki katkesi perjantaina Kupittaan jäähallilla TUTO Hockeyta vastaan pelatussa ottelussa. TUTO vei ottelun jatkoajalla ja ottelu päättyi lukemin 6—5.

SaPKo aloitti jälleen kerran pelinsä vahvalla jalalla. Ensimmäisessä erässä savonlinnalaisten maalitilin avasi Tuomo Viitasalo.

Pian avausmaalin jälkeen Kupittaan jäähallilla päästiin näkemään jälleen sapkolaisten erinomaista ylivoimapeliä. Upean ylivoimakuvion seurauksena Juuso Walli saatteli kiekon maaliin, kun erää oli pelattu yhdeksän minuuttia.

SaPKo pääsi pelaamaan erän aikana vaarallista ylivoimaansa useampaankin otteeseen, jonka seurauksena tiensä TUTOn verkkoon löysi toinenkin ylivoimamaali Matias Lainion erinomaisen kudin myötä. Erän loppupuolella TUTOn Niko Ahoniemi pääsi kaventamaan lukemat 1—3:een.

TUTOn peli teki täyskäännöksen

TUTO saapui toiseen erään vahvempana ja loi jatkuvaa painetta SaPKon päätyyn. Kotijoukkueen kultakypärää kantava Lassi Vanhatalo tasoitti tyylikkäällä suorituksellaan tilannetta maalin mitalla heti erän alkupuolella.

SaPKon Tatu Vihavainen kasvatti maalieroa vastustajaan onnistuneen harhautuksen ja sen jälkeen syntyneen maalin myötä. TUTOn Vanhatalo pääsi kuitenkin esittelemään vielä ylivoimaosaamistaan erän aikana kaventaen pelin 3—4-lukemiin.

Toiseen erään kasattu puhti jatkui TUTOlla myös kolmannessa erässä, kun Karri Forsblom tasoitti pelin 4—4-lukemiin. Tasan kaksi minuuttia Forsblomin onnistumisen jälkeen TUTOn Juho Mäkelä vei kotijoukkueen johtoon ylivoimamaalillaan.

Lainio kuitenkin tasoitti ottelun kaksi ja puoli minuuttia ennen kolmannen erän loppua, ja petasi SaPKolle mahdollisuuden vielä jatkoaikavoittoon.

TUTO veti kuitenkin jatkoajalla pidemmän korren, kun SaPKossakin aiemmin pelannut Oskari Siiki teki voittomaalin kotijoukkueelle. Pässipaitojen voittoputki katkesi siis neljän voiton jälkeen.

SaPKo kohtaa seuraavaksi Kiekko-Vantaan seuran 25-vuotisjuhlaottelussa.

K-Vantaa—SaPKo, Mestistä Tikkurilassa lauantaina 2.11. kello 16.

Näin pelattiin

1. erä: 4.00 0—1 Tuomo Viitasalo, 9.05 0—2 Juuso Walli YV (Matias Lainio, Juuso Forsström), 13.28 0—3 Matias Lainio YV (Eetu Andersson, Atte Karppinen), 17.09 1—3 Niko Ahoniemi (Oskari Siiki, Jere Karlsson).

2. erä: 22.55 2—3 Lassi Vanhatalo (Jere Karlsson, Samu Lonkila), 29.49 2—4 Tatu Vihavainen (Bernard Isiguzo), 38.38 3—4 Lassi Vanhatalo (Oskari Siiki, Nuutti Viitasalo).

3. erä: 43.59 4—4 Karri Forsblom (Ville Nieminen, Veeti Vuorio), 45.59 5—4 Juho Mäkelä YV (Mikke Levo, Jonne Jantunen), 57.32 5—5 Matias Lainio (Henri Keskilohko, Atte Karppinen).

Jatkoaika: 61.01 6—5 Oskari Siiki VM (Juho Virtanen, Jere Karlsson).

Jäähyt: SaPKO 5 x 2 min, TUTO 6 x 2 min + 1 x 10 min (Mikke Levo).

Torjunnat: Oskari Salminen SaPKo 6+8+2+0=16, Roope Urpolahti SaPKo 0+0+5+1=6, Conrad Mölder TUTO 6+0+0+0=6, Samu Lonkila TUTO 4+8+10+2=24.

Yleisöä: 1248.